Гледайки какво се случва днес, всички тези маски, парадът на ваксините и така нататък, е невъзможно да не си припомним един интересен епизод от историята на руската държава.
В миналото една от най-често срещаните болести била едрата шарка. Тя не пощадила нито младите, нито старите, нито бедните, нито богатите. Достатъчно е да споменем, че младият император Петър II, последният мъж от династията Романови, напуснал нашия свят именно заради едра шарка.
През 1768 г. шарката отново активно събирала реколтата си, но по това време станало известно новото изобретение „ваксинация“. Затова императрица Екатерина решила да бъде ваксинирана, за да се предпази от болестта.
За ваксинацията в Санкт Петербург бил поканен английският лекар Томас Димсдейл. Той взел материал от шарка от болно момче на име Александър Марков и го втъкнал с помощта на конец в императрицата.
Трябва да се отбележи, че по това време шарката вече се била развилняла в двореца – младата графиня Шереметева вече станала нейна жертва. Ето защо пред инфекцията трябвало да бъде поставена някаква бариера.
Трябва да се каже, че ваксинациите по това време били доста рисковани, тъй като не винаги водели до желания резултат.
Екатерина също се разболяла след процедурата. Но в относително лека форма и бързо се оправила. След това Димсдейл направил същото с цесаревича Павел, който като цяло понесъл ваксинацията леко.
Възстановяването на императрицата и нейният наследник било проследено много внимателно и това била истинска PR кампания – вижте, ние, господарите на вашите души и съдби, не се страхуваме. Направете като нас.
И всъщност около сто и петдесет придворни последвали примера с ваксинирането, което направило възможно създаването на истинска бариера срещу едрата шарка около руския трон.
На момчето Сашо Марков също му провървяло и се излекувал от болестта. Императрица Екатерина не го забравила – момчето и родителите му станали дворяни и получили парично възнаграждение.
Интересно е, че британският лекар също извадил голям късмет. Докато Екатерина понасяла последиците от ваксинацията, по нейна заповед, била впрегната пощенска карета, която била подготвена за Димсдейл. Тя била необходима, за да може, ако нещо се обърка, той да се качи в нея и да си тръгне.
Тъй като императрицата, познавайки добродушните си поданици, била сигурна, че ако нещо й се случи, английският лекар просто ще бъде разкъсан. Но всичко завършило добре и каретата не била необходима.
А Димсдейл станал барон и получил 500 лири годишна пенсия (това са огромни пари по това време), както и ранг на държавен съветник.
Ето така Екатерина Велика устроила майсторки клас по пиар в условия на криза.
Освен това, в чест на такова важно събитие, бил отсечен медалът „Давам пример със себе си“. И тя наистина го дала. Рискувала. И спечелила. Така че медалът е напълно заслужен.