Велика събота е ден, изпълнен със спокойствие и тишина.
И вятърът утихва в този ден, небето мълчи, земята мълчи…
В нощта на Велика събота Исус Христос бил свален от кръста и погребан, възпоменаваме телесното погребение на Спасителя и престоя Му в гроба.
Вечерта на същия ден, когато Исус умрял, един от Неговите ученици, Йосиф от Аромотея, тайно от първосвещениците, отишъл при Пилат Понтийски и поискал разрешение да извади тялото на Спасителя. Пилат позволил, тялото на Спасителя било от Кръста, помазано с тамян, увито в плащеницата и поставено в гробница в гробна пещера, като се търколил голям камък пред входа.
Първосвещениците и фарисеите си спомнили думите на Исус за Неговото възкресение и много се страхували, че учениците на Спасителя ще откраднат тялото Му и на хората ще се каже, че Исус е възкръснал, затова помолили Пилат да постави стража на Велика събота на гробницата, а самата гробница била запечатана.
Но с тези действия те само затвърдили доказателствата за Възкресението Христово. Също на Велика събота си припомняме слизането на Иисус Христос в ада, където Той потъпкал властта на дявола и възвестил победа над смъртта.
На Велика събота всички вярващи с трепет и вълнение очакват слизането на Благодатния огън в Йерусалим в храма „Възкресение Христово“.
Какви са правилата за хранене на Велика събота?
Велика събота е последният ден от най-дългия и строг пост в православието – Великия пост. Но за разлика от Разпети петък, когато се предписва пълно отхвърляне на храната и максимумът, който е разрешен, е постен хляб, в събота е разрешена постна топла храна без масло. Така тялото се подготвя за дългата, макар и много радостна Великденска нощна служба. Много е важно в същото време да не ядете ястия, които са планирани за великденската трапеза.
Може ли на този ден да се ходи на гости?
По-добре не. На този ден не се препоръчва да организирате празници и забавления. Този ден е и весел, и тъжен едновременно. Трябва да се посвети на предпразничните дела, но основното е молитвата и християнските дела. Хубаво е да се занимавате с благотворителност и като цяло да правите повече добри дела, по-малко да се ядосвате и обиждате от близките си.
Последният ден преди Великден е специално време, което вярващите прекарват в молитвени призиви към Висшите сили. Важно е да прекарате този ден в смирение, да отхвърлите съмненията и скърбите, да отделите време за духовно израстване и обединяване със семейството.