Има неща, свързани с вашето тяло, за които може би не знаете – това са генетични мутации, които днес са обикновени особености на много хора, тъй като са придобити посредством еволюцията и адаптацията на човек към околната среда постепенно в продължение на много векове.
В известен смисъл това се отнася за всеки от нас. Върнете се назад по вашето еволюционно дърво и ще разберете, че всяко предимство, което притежава човек, произлиза от генетична мутация.
Но в дадения случай ние говорим за последните мутации. И така, ето няколко ваши мутации, за които може би не знаете:
Способността да пием мляко
Преди около 10 000 години, когато европейците започнали да одомошняват животни като кравите, мутация в ген MCM6 дала на хората способност да произвеждат ензимна лактаза. Това им позволило да пият кравешкото мляко.
В същото време други фермерски общини като в Индия например развили тази способност отделно.
Днес считаме пиенето на мляко за съвсем обикновено нещо и че повечето хора го могат, но това е мутация.
Отсъствието на зъби мъдреци
Зъбите мъдреци могат да носят сериозна болка, особено ако за махането им трябва хирургична намеса. И като цяло не са необходими на съвременния човек.
Тези зъби са били нужни на нашите предци, тъй като всеки ден е трябвало, наред с другите зъби, да дъвчат сурова растителност, която съставяла голям част от порциона им. Съвременните хора също се хранят с растителност, която благодарение на селекцията на селското стопанство, е далеч по-мека.
Нашите челюсти са по-тесни, защото нашият вид е развил трети комплект коренни зъби.
Около 40 процента от азиатците, 45 процента от инуитите, 10-25 процента от американците с европейски произход и 11 процента от африканците нямат мъдреци.
Затова ако ви е комфортно и без тях, няма защо да се тревожите заради тяхната липса.
Предполага се, че мутацията е започнала преди около 350 000 години, за това говорят намерените в Китай вкаменелости с липсващи мъдреци.
Рижите коси
Една от най-известните мутации.
Подобна мутация притежават едва от 4 до 5 процента от хората, като хората от Северна Европа имат далеч по-големи шансове да получат тази особеност, която, напълно вероятно, при положителен подбор или при пълна липса на отрицателен подбор в райони с по-студен климат.
Някои учени са обезпокоени, че този ген може да изчезне заради увеличеното разнообразие на генетични вариации, които може би са провокирани от глобализацията или измененията на климата.
Сините очи
Изменение, което е довело до това, че днес приблизително 8 процента от населението на света имат сини очи. От гледна точка на нашия вид то се случило сравнително скоро.
Първоначално всеки човек е имал кафяви очи. Но изследователите са определили кога е настъпила тази мутация – около преди 6000-10 000 години. Първият синеок човек вероятно е живял в Европа.
Това се е случило заради генетично изменение на ген, който е известен като OCA2. Той е изменил количеството пигмент, произвеждано от различните индивиди, което е позволило да се създадат различни нюанси на кафявото и в крайна сметка е довело до други цветове.