От физиологията знаем, че нервните клетки, работещи заедно, винаги са свързани помежду си. Вероятно сте чували за това неведнъж? Това е един от основните принципи на невробиологията, който гласи, че колко по-често се използват невронните връзки в нашия мозък, толкова по-здрави стават те. Точно затова старата поговорка гласи: „Повторението е майка на знанието“.
Всеки от нас може да овладее всяко умение или навик, било то свирене на китара, китайски език или танцуване на салса. Единственото условие е да се повтаря, упражнява и прави това редовно. Това се потвърждава и от научните изследвания.
Но учените говорят и за обратната страна на процеса. Става дума за „синаптично окастряне“: съкращаване броя на синапсите или невроните, за да се повиши ефективността на невронната мрежа, изтриване на излишните връзки.
Оказва се, че за да научим нещо ново, не е достатъчно да изградим и укрепим нови невронни връзки. Не по-малко важно е да се разрушат старите, които ни пречат.
Нашият мозък прилича на голяма градина
Представете си огромна градина, в която не растат ябълки, круши или грозде, а неврони, които трябва дадат своите плодове – синаптични връзки.
По тези връзки се предават невромедиатори като серотонин и допамин. В градината ни има и градинар – това са глиалните клетки. Тяхната задача е да помогнат на невроните да предават сигналите много по-бързо.
В градината има и „санитари“ – специални глиални клетки, които защитават градината от вредители и плевели, а именно — изтриват всичко излишно от синаптичните връзки. Те се наричат микроглиалните клетки. Въпросът е в това как го правят?
Как се чисти нашата градина?
Учените са се доближили до разкриването на тази велика тайна от човешкия разум — как успяват да се изтрият излишните връзки между невроните. Днес е известно, че тези синаптични връзки, които използваме много рядко, или изобщо не са ни нужни — са маркирани с протеин C1q. Именно с тази „маркировка“ тези ненужни връзки се изчисляват и унищожават от нашите „санитари“ – микроглиалните клетки.
В резултат мозъкът ни освобождава място за строителство и укрепване на нови невронни връзки, които са ни необходими за усвояване на нещо ново.
Здравият и дълбок сън е гарант за бистър ум
На всички ни е познато усещането при учене на нещо ново, че мозъкът ни просто е препълнен с несвързани факти. Това е разбираемо, защото той усилено се труди – строи нови невронни връзки.
Но това е половината работа, защото трябва едновременно с това да унищожава старите невронни връзки, заменяйки ги с нови. По принцип това става насън.
Понякога микроглиалните клетки трябва да изчистят до 60 % от невронните ни връзки. И те се стараят за вас: за да освободят място за новви знания и умения.
А познато ли ви е усещането, когато сутрин се събуждате с ясна глава? Благодарете за това на микроглиалните клетки. Точно те през нощта „са почистили вашата градина“. Сега можете да пристъпите към обучение – успехът ви е гарантиран.
И така, как работи бутонът „DELETE“ в нашия мозък?
Накратко и популярно: когато даваме на мозъка да си почива – той се самопочиства, за да можем на другия ден наново да съберем нови знания и умения. Вероятно, в следващите години ще научим още повече за този удивителен процес.
Как работи това:
Дори 10-20-минутен сън позволява на микроглиалните ни клетки добре да окастрят в нашата „градина“: да поотрежат пречещите ни връзки между невроните, да осигурят пространство за новите. Това прилича на това да бъдете в джунгла и да с прочиствате пътя с помощта на мачете.