Животът е удивително нещо! А зараждането в майчината утроба и появата като човек в този свят е невероятно чудо, което майката природа е сътворила, избирайки жената като съд за новия живот.
Бременността продължава 40 седмици или 280 дни, като се брои от първия ден след последната менструация. Оттогава се пресмята примерния срок на раждане.
Как протича развитието на зародиша в утробата? Ще проследим по месеци как ембрионът се превръща в очарователно бебе с черти на лицето, туптящо сърце и движещи се крачета.
Първи месец: оплодената яйцеклетка се внедрява в стените на матката, зачатието се е състояло.
Втори месец: от ембриона започва да се формира мозък с два лоба и гръбначен мозък, глава с уши и очи, биещо сърце Различават се ръчички и крачета с пръсти. Ембрионалният период завършва.
Трети месец: при нормално протичаща бременност плацентата се разполага в тялото на матката по нейната задна (най-често) или предна стена. Тя се формира напълно в 15-16-та седмица на бременността, след 20-та седмица започва активната обмяна чрез плацентарните съдове. Органите са готови за самостоятелно функциониране.
Четвърти месец: лицет става по-човекоподобно, бебето започва да се движи.
Пети месец: движенията са по-активни. Краката стават по-пропорционални към тялото, ноктите са добре. Забелязват се вежди.
Шести месец: органите на бебето се формират напълно. Развива се слухът, реагира на шум.
Седми месец: появява се коса.
Осми месец: по време на бодърстване очите са отворени. Бебето заема позиция с главтаа надолу, прави енергични удари с крака и ръце.
Девети месец: финият мъх (лануго) почти напълно изчезва, ноктите на краката се формират напълно. Детето твърдо опира глава в горната част на шията на матката.
И така, в края на бременността всичките органи и системи на детето са формирани, той е натрупал достатъчно килограми и е пораснал на дължина.