Някога обръщали ли сте внимание на цвета на бирена бутилка? Днес тази напитка се бутилира само в зелени, кафяви или прозрачни съдове. Но защо се случило така? Това всъщност е доста интересна история. И тук частична роля имат, кой би си помислил, скунксовете. Сега ще навлезем малко в историята и доста в химията.
История на бирата
Според археолозите бирата е произведена за първи път преди около девет хиляди години в Древен Вавилон. Естествено, за никакви хладилници и стъклени съдове не можело да се говори, така че я изпивали веднага щом била готова. Между другото, според някои свидетелства, бирата играела важна роля в ежедневието на Вавилон.
Трудно е да се каже точно кога бирата започва да се налива в стъклени съдове, но говорим за средата на 19 век. Според най-популярната теория монасите първи забелязали, че бирата по-трудно се разваля, ако е в стъкло и когато почнели да я бутилират във винени бутилки.
А някъде до 30-те години стъкленият съд, побиращ бирата, бил точно зелен. Въпреки че в същото време те забелязали, че в кафяво стъкло бирата запазва вкусовите си качества за по-дълго. Само няколко десетилетия по-късно химиците разрешили тази загадка.
Скунксиране
Оказало се, че под въздействието на слънчевата светлина хмелът в бирата започва да се окислява. В резултат на този процес се отделя определено вещество, което придава на бирата отвратителен аромат и вкус. И съставът на веществото е подобен на този, който секретират скунксовете. Следователно процесът се нарича скункиране или скунксиране, ако е звукоподобно на български.
Учените също установилли, че кафявото стъкло отразява по-голямата част от слънчевата светлина и следователно забавя процеса. Зелените и особено прозрачните съдове нямат такива свойства. А пластмасата без съмнение можела да се нарече най-лошият контейнер за бира. Тя пропускала не само светлина, но и кислород, което ускорявало процеса на скунксиране.
Зашо тогава цветът на повечето бирени бутилки е зелен?
„Ако погледнете кои марки са в зелено стъкло, вероятно ще намерите предимно традиционни марки, които съществуват от дълго време. Голям брой европейски пивовари използват зелено стъкло. Техните зелени бутилки са просто имидж. И пак, преди няколко десетилетия се наложил стереотип, че зеленото стъкло се свързва с качество и уникалност“, казва Чък Скайк, директор на Американската асоциация на пивоварите.
Работата е там, че по време на Втората световна война имало недостиг на компоненти, използвани при топенето на кафяво стъкло. Затова компаниите трябвало да намерят алтернатива и решили да изберат зеления цвят. В крайна сметка прозрачните бутилки изглеждали твърде семпли. Така зеленото станало разпознаваем цвят.
Освен това днес има редица начини за предотвратяване на скунксирането. Първо, някои производители доставят бирата си в картонени кутии, които предпазват напитката от слънчева светлина. Освен това те вече са успели да модифицират хмела, така че да не се влияе от слънцето, но това е доста скъп метод.
Днес цветът на бирената бутилка не е нищо повече от маркетингов трик. Европейските гиганти Tuborg или Carlsberg продължават да използват зелени опаковки. Мексиканската Corona обикновено използва прозрачни, сякаш за да подчерате чистотата и красотата на своя продукт. А частните пивоварни почти всички използват ефективното кафяво стъкло.