
Всички форми на живот на земята съставляват една обща, взаимосвързана система. И хомо сапиенсът в нея играе немалка роля. Доказателство за това е нашето собствено тяло. Тихо и незаменимо в храносмилателния ни тракт работи цяла армия от полезни бактерии – отразяват вражески атаки, подпомагат храносмилането и образуването на важни витамини. А човекът, от своя страна, осигурява на бактериите храна и подслон.
Такова тясно сътрудничество между представителите на различни видове се нарича „симбиоза“ или „съжителство“. Симбиозата е форма на взаимоотношения, при които единият партньор или пък двамата извличат полза от другия. Има няколко форми на взаимополезно съжителство между живите организми.
Кажете честно, ако бяхте птица, щяхте ли да пуснете жива змия в своето гнездо? За нищо на света! Но именно така постъпва ушатата сова. Тя смело пуска в гнездото си, където се намират малките пиленца, змии. Оказва се, че совата осигурява достъп до в дома си на змията в качеството ú на „санитар“, който унищожава мравки, мухи и други вредители, като същевременно не причинява никаква вреда на малките. А според учените, такова сътрудничество оказва на пиленцата единствено благоприятен ефект – те растат по-бързо, боледуват по-малко, тъй като змията се е разправила с всички носители на инфекции.