Никакви новоизлезли поп хитове не могат да си съперничат с проверените през времето празнични песни. Специално за Коледа са написани един вагон песни, затова ние се спряхме на песни, които са известни на всеки човек. Започваме хит-парада с Jingle bells!
Jingle Bells (1857)
Мелодията на песничките за звънящите звънци отдавна е проникнала във всички страни по света.
Истинската дата на написване на «Jingle Bells» не е точно установена, но е ясно, че се е родила в началото на 1850-те в град Медфорд, щата Масачузетс. Там живял синът на пастора и органист в местната църква Джеймс Лорд Пиърпънт.
Веднъж в главата му се зародила симпатична мелодия. Тя видимо не подхождала за органа и Поърпънт отишъл на гости при стопанката на пансиона за девици госпожа Уотърман, където било единственото в града пиано.
Когато притежателката на пианото чула първите тонове, казала, че й напомнят на звън на звънците на конен впряг. И понеже на улицата, където живеел Пиърпънт, често се провеждали зимни гонки с шейни, започнал да се оформя и текстът на песента. Впрочем, първоначално песента се казвала «One Horse Open Sleigh».
Трябва да се кажемм че въпреки съвременната връзка на „Джингъл белс“ с Коледа и Нова година, в нейния текст няма нито елхи, нито Христос, нито Дядо Коледа. В нея дори няма нищо детско, а обратното – текстът е доста фриволен и пълен с недетски намеци. Преценете сами.
Песента се пее от името на младеж, който решил да се повози в шейната с госпожицата Фани Брайт. И тъй като конят бил слаб и немощен, шейната се преобърнала. Но вместо да хленчи и да се оплаква, младежът не се отчайва, а ни препоръчва да вземем момите, докато земята е бяла, да пеем тази песен за шейна, да впрегнем един кон, да размахаме камшика и пляс – да поемем нещата в свои ръце!
Разбира се, през годините текстът бил подложен на многобройни модификации до пълното изчезване на „хлъзгавите“ намеци (обикновено само първият куплет остава непроменен).
Авторските права на „Джингъл белс“ Пиърпънт оформил едва през 1857 година, когато заживял в щата Джорджия.
«Let It Snow» (1945)
Let It Snow станала коледна песен със задна дата, защото и в нея не става въпрос за Коледа.
Една от най-известните в света „зимни“ песни била написана в горещ юлски ден през 1945 гоина в Калифорния. Поетът Сами Кан и бродуейският композитор Джул Стейн работели в офиса и Сами предложил да отидат на плаж, за да се освежат.
Но Джул отвърнал: „Защо не останем тук и не напишем зимна песничка?“ Тогава Кан отишъл до пишещата машина и напечатал: „Навън времето е ужасно, но огънят е толкова приятен, и тъй като няма къде да отидем, нека вали сняг, нека вали сняг, нека вали сняг“.