Доходите на футболистите от висока класа в наши дни се изчисляват на десетки милиони евро. За своята кариера „звездата“ може да обезпечи комфортно съществуване не само за себе си, но и за потомците си. Но невинаги е било така.
По-долу са разказани няколко истории за „приказните“ доходи на професионалистите, излизащи на футболното поле в началото на 19 и 20 век.
Може би никой не може да посочи името на първия футболист, получил пари за играта си. Още повече, че по онова време подобно нещо не се поощрявало, защото с пари лесно можело един играч да се премести в друг.
Впрочем, още през 70-те години на XIX век имало професионалисти, а за да „заметат следите“ собствениците на клубове им оформяли някаква друга работа, която играчът никога не вършел.
А колко им плащали? Сред феновете в Англия била разпространена една легенда: в края на XIX век за клуб „Халъм“ играел Били Мосфърт. По време на мач срещу отбора на „Шефилд Уензди“ някой от феновете се извикал от трибуните: „Били, ако дойдеш при нас, ще получиш 10 паунда и безплатно пиене за цяла седмица“. Мосфърт напуснал терена и след няколко минути се върнал в игра с екипа на съперника.
През 1879 година се разиграл скандал около играча на клуб „Дарвен“ Фреги Сутера. Подозрение предизвикал факта, че след преминаването си в тима Сутер напуснал работата си като зидар. Значи за играта си получавал не по-малко пари!
През 1884 година ръководството на клуба „Престън Норт Енд“ било обвинено, че плаща на играчите си пари да играят. Отборът бил изключен от Футболната асоциация на Англия. Това предизвикало възмущение сред феновете и на следващата година асоциацията официално разрешила заплащането за играчите.
До тогава важало правилото: ако получил за игра сума, която превишавала разходите му по участие в мача, нарушителя го чакало дисквалификация.
Първият официално регистриран професионален клуб станал „Блекбърн Роувърс“. В сезон 1885/1886 година той платил на играчите си 615 паунда. Най-много получили Джеймс Форест и Джоузеф Лофтхауз – по 1 лира на седмица.
През 1889 година най-високоплатен футболист в Англия станал Ник Рос от „Престън“ – той получавал 10 паунда месечно. Много бедни клубове изразили негодувание и поискали да се ореже прекомерния апетит на футболните звезди.
Революция в професионалния футбол извършил вратарят на „Шефилд Юнайтед“ Уилям Фулк. В средата на деветдесетте години на XIX век той поискал от собствениците на клуба да се плаща и времето, когато в шампионата има почивка. Ръководството се решило на отстъпки, макар по време на почивката заплатата да била съществено по-ниска.
Като истински „олигарси“ в началото на миналия век се чувствали футболистите на лондонския „Арсенал“. Най-добрите от тях получавали по 7 паунда на седмица, а с премиите стигали и до 10.