На 20 декември православната църква почита свещеномъченик Игнатий Богоносец. Сред народа този празник е известен като Игнажден. Казвали, че какъвто е Игнажден, такъв ще е и август. Ето какво са традициите за този голям празник:
Кой е Свети Игнатий Богоносец
Според преданието, в детството си Свети Игнатий бил точно онова дете, на чиято глава Спасителя сложил ръка, казвайки: „Ако се не обърнете и не станете като деца, няма да влезете в Царството небесно“. Точно затова Свети Игнатий получил названието Богоносец.
През 106 година император Траян (98—117) заповядал да се извършат навсякъде жертвоприношения за езическите богове по случай победата над скифите, но Свети Игнтий се възпротивил на това, заради което бил осъден на смърт: изпратили го в Рим, където публично, пред зрителите, трябва да бъде разкъсан от лъвове.
Излизайки на арената, той безстрашно изповядал Христос и приел мъченическата смърт. Когато тялото на страдалеца било разкъсано от лъвовете, недокоснато се оказало само сърцето му, върху него сияел златен надпис „Иисус Христос“.
Обичаите и традициите на Игнажден
Според народните поверия се смятало, че на Игнажден трябва задължително да се проведе ритуал по защита на дома от нечисти сили. За тази цел взимали икона и обхождали с нея дома, после хамбарите и оборите.
После занасяли иконата в стаята, палели църковна свещ и заставали до нея, кланяли се и три пъти се прекръствали, стените на дома също били прекръствани. Християните вярвали, че по този не не само могат да се предпазят от зли духове, но и да се избавят от бедност и глад.
На Игнажден започвали да се готвят и за празнуване на Рождество. Домаикините почиствали домовете, запасявали се с продукти за празниците.
Младежите разучавали коледни песни, девойките шиели костюми за коледните представления, изготвяли Рождествена звезда.
Народните поверия на Игнажден
• По това кой първи ще влезе в къщата ви на Игнажден, се гадае за това каква ще бъде годината. Ако „сполезът“ е добър, то и годината ще бъде добра и благоденстваща.
• На Игнажден разтръсквали снега от дърветата и храстите. Колкото повече падал, толкова по-богат ще бъде урожаят.
• Ако на Игнажден има много звезди в небето, това е знак, че ще има богата реколта от пшеница.
• Ако на Игнажден синигерите пиукат силно, се очаква студ.
На този ден не трябва:
• Да се купуват обувки – не е на дълголетие.
• Да се дават заеми (дори и малко) – такъв човек ще живее в нужда.
• Да се пеят песни след залез слънце – гласът ще се изгуби.