Основните интервали от време през деня, когато мускулите са повече от всякога готови за натоварване, се делят на три периода: от 6:30 до 7:30, от 11:00 до 12:00 и от 16:00 до 18:00.
При бягане повече от час може да възникне такъв промеждутък, когато организмът вече е изчерпал целият запас от гликоген, а мазнините още не са започнали да се „разцепват“. В този момент организмът започва леко да разгражда мускулния протеин.
Така че ако искате да свалите, но да не губите мускулна маса, това дългото бягане не е вашият вариант. Но какво да правите, ако искате да разкарате няколко килограма мазнини, но да не се разделяте с постигнатите с толкова труд мускули?
Отговорът е прост – интервално бягане. Това е редуване на бягане с максимум сили и почивка. Например така: 100 метра ходене, 100 метра нормално бягане, 100 метра – спринт с максимално натоварване. И така 30-40 минути.
Има още един интересен момент в интервалното бягане: след него организмът подължава активно да изгаря мазнини около 6 часа.
В бягането за отслабване най-добре да редувате бързо бягане на кратко разстояние с баво бягане на дълго разстояние – това не позволява на организма да привикне към еднаквите натоварвания, което води до изгаряне на повече количество калории.
Бягането трябва да носи удоволствие, добро настроение, усещане за свобода и хармоничност.
Въжето за скачане е отличен допълнителен аксесоар, който заедно с бягането ви помага да отслабнете. Можете да го вземете със себе си, когато отивате да бягате. Също така си вземете и плейър с любимата си музика и се наслаждавайте на процеса!
Да се отслабне с помощта на бягане е напълно реално, а освен това и полезно. Най-важното е да бягате редовно. И едва след няколко седмици не само ще видите радващ резултат, но и ще обърнете внимание, че ви е завладяла жизнена енергия, лекота в цялото тяло, бодрост на духа и чудесно, радостно настроение за целия ден.