Нашите родители, особено бабите и дядовците ни, в детството ни караха да ядем чесън (в краен случай го втриваха върху филия хляб), за да не боледуваме, да растем здрави и силни. И са били прави.
Чесънът е удивителен по своя състав продукт, съдържащ протеини, въглехидрати и над 400 биологично активни елементи, сред които витамини, минерали и органични киселини, обезпечаващи пълноценната и хармонична работа на целия организъм.
Чесънът – природен антибиотик
Чесънът съдържа веществото алицин, което се освобождава при разрязване на продукта и бързо се разрушава при нагряване (затова се препоръчва чесънът да се яде суров).
Алицинът се бори с бактериите, има високо антисептично действие, препятстващо образуването и разпространението на бактериите.
Безспорното предимство на чесъна пред изкуствените антибиотици е това, че той убива изключително вредните бактерии, когато аптечните препарати „насмитат всичко по пътя си“ както вредните, така и полезните микроорганизми. Така нарушават микрофлората и предизвикват чревна дисбкатериоза.
Консумирайки чесън всеки ден, ще защитите допълнително организма си от хеликобактер пилори, салмонела, стрептококи и стафилококи, както и от туберкулоза, дизентерия, кандидоза и херпес.
Чесън за сърцето и съдовете
Алицинът нежно се „грижи“ и за сърдечно-съдовата система.
Ежедневната употреба на една скилидка чесън помага да се укрепят съдовете, да се подобри кръвообращението и да се намали концентрацията на вредния холестерол с 10 %. Така се намаля и риска от образуване на тромби, инсулти и инфаркти.
Чесън при захарен диабет
Специално внимание заслужава ежедневната употреба на чесън при захарен диабет (особено от 2 тип).
Просто този зеленчук намалява концентрацията на захар в кръвта с около 25 % и забавя процеса на отделяне на инсулина директно в черния дроб.
С положителното си влияние върху съдовете и артериите чесънът предпазва сърцето на болните от захарен диабет от кардиомиопатия и атеросклероза.
Чесън за имунитет
С право чесънът се смята за едно от най-добрите природни средства за лечение, както и профилактика срещу вирусни заболявания.
Според проведените изследвания, ежедневната употреба на чесън намалява честотата на простудни заболявания с над 60 %. Освен това, при тези, които не се страхуват от миризмата на чесъна, средната продължителност средната продължителност на простудата се намалява с около 70 %.
Противовирусното действие на чесъна е обусловено от високото съдържание на сярни съединения в него, укрепващи имунитета и неутрализиращи свободните радикали и токсините, които повреждат клетките на организма.
Чесън срещу рак
Сярата, диазил сулфидът, сиалил цистеинът и селенът, съдържащи се в чесъна, не само премахват свободните радикали от организма, но също така унищожават раковите клетки.
Изследванията показали, че постоянната употреба на чесън намалява с 20 % вероятността от развитие на онкологични заболявания (особено рак на стомаха, дебелото черво, черния дроб и млечните жлези).
Това не е ли добър повод да го включим в храненето си?
Чесън за храносмилането
Чесънът е полезен за стомашно-чревния тракт, защото:
• стимулира производството на стомашен сок, като по този начин спомага за по-добро усвояване на желязото;
• подобрява храносмилателния процес;
• нормализира работата на панкреаса;
• премахва гнилостните процеси в червата;
• подобрява апетита
Все пак помнете, че при гастрит, язва на стомаха и 12-пръстника, панкреатит и увреждане на панкреаса употребата на чесън може да навреди на здравето.
Чесън за ставите
Ползата от чесъна за ставите е неоспорима, защото той:
• предотвратява отлагането на солите, които често причиняват ставна болка;
• предпазва фрактурите и възстановява хрущялната и ставната тъкан;
• намалява загубата на костна маса
• предотвратява развитието на остеоартрит.
Затова, ако искате да забравите (или поне по-рядко да си спомняте) за проблемите, свързани с костната система, не забравяйте за чесъна.
Чесън за кожата
Антиоксидантите, флавоноидите, витамини те и киселините от вида B, на които е богат чесънът, регенерират кожата, правят я еластична и предотвратяват образуването на акне и преждевременни бръчки.
При това за да поддържате здравето на епидермиса, не е задължително да си правите маски с чесън. Достатъчно е да ядете по 1-2 скилидки всеки ден.