Животът на известните невинаги прилича на приказка. Понякога те не могат да намерят желания покой не само на този свят, но и на онзи. На 2 март 1978 година бил похитен ковчега с тялото на Чарли Чаплин. Печален случай от историята, в който има и българско участие…
Великият Чарли Чаплин е преминал през много – тежко детство, завистта на колеги, проблеми с жените, политически преследвания. През 1952 година геният от киното бил принуден да напусне САЩ заради преследване от страна на властите.
Изчезването
Последният четвърт век от своя живот той прекарал в Швейцария, в града Корсие-сюр Веве, на брега на Женевското езеро. . В триетажното имение „Le Manoir de Ban“ Чаплин живеел с четвъртата си съпруга Уна, тримата си сина и петте дъщери.
В своя дом във Веве Чарлз Спенсър Чаплин починал в съня си на 25 декември 1977 година, на 89 години. Погребали актьора в местното гробище ри англиканската църква. Но както се оказало. „Хлапето“ не намерило своя последен покой.
На 2 март 1978 година гробищният пазач, обхождайки територията на църковния двор, открил, че гробът на Чаплин е разровен, а ковчегът липсва. Той незабавно съобщил за случилото се в полицията и на роднините на покойника.
„Чарлз би сметнал това за смешно“
Когато вдовицата Уна Чаплин научила, че останките на любимия й са изчезнали, направо загубила ума и дума. В шок били и децата, от които ужасното произшествие не успяло да бъде скрито.
Полицията претърсила околността, но нямало резултати. Вечерта в дома на семейство Чаплин се чуло телефонно обаждане. „Ковчегът се намира на сигурно място“ – заявил неизвестен глас, искайки откуп в размер на 650 000 швейцарски франка.
Уна Чаплин, по моминско име О’Нийл, била мъжествена и решителна жена. Заради брака си с Чаплин тя прекъснала всякакви отношения с баща си, лауреата на Нобелова награда за литература Юджин О’Нийл, който не приемал зет си.
Затова след като преживяла първоначалния шок тя отказала на похитителите с думите: „Чарлз би сметнал за смешна идеята да се плаща за мъртво тяло“.
Преговори и последвало разобличение
Похитителите явно не очаквали такава реакция, но не смятали да отстъпват от целта си. Обажданията продължили, като започнали да заплашват и останалите членове на семейството. Все пак престъпниците дали да се разбере, че са готови да намалят сумата за откупа.
Полицаите, които били информирани за обажданията, помолили да продължат преговорите, за да „засекат“ лицата, извършили престъплението. В началото успели да установят, че похитителите звънят от уличен телефон, разположен в Лозана.
Като взели под контрол телефонните будки в Лозана, полицаите задържали първия злосторник. Той се оказал 24-годишният емигрант от Полша Роман Вардас. Полякът не проявил твърдост и благодарение на него скоро бил задържан съучастника му – 38-годишният преселник от България Ганчо Ганев.
Забравилите крадци
Както признали похитителите, идеята за кражбата на ковчега им дошла след като прочели новината за голямото наследство, което артистът оставил на семейството си. Начинът също им бил подсказан от медиите, които по това време пишели много за похищението на тялото на миланския богаташ Салваторе Матареси.
Първоначалният план въобще не предвиждал извеждане на ковчега извън гробището – искали просто да го закопаят по-дълбоко, имитирайки кражба. Но паднал дъжд и Вардас и Ганев решили да действат иначе. Качили ковчега във фургон, откарали го на около 15 км от гробището и го закопали в пшенично поле.
Но когато похитителите били откарани до мястото, където скрили останките на Чаплин, те се поколебали, а после признали, че не помнят къде точно са го заровили. Това значело, че полицията ще трябва да използва всички технически средства, които имала на разположение.
Накрая ковчегът бил открит и върнат в гробището във Веве, където на 17 май 1978 година се състояла повторна погребална церемония. За да се избегнат нови опити да се прекъсне покоя на починалия, залели гроба на Чаплин с бетон.
„За нарушаване на покоя на покойния и опит за изнудване“ Рома Вардас бил осъден на 4,5 години лишаване от свобода, а Ганчо Ганев получил 1,5 години условно.
„Цената на славата“
През 2014 година на историята за похищението на останките на Чаплин бил посветен филм на френския режисьор Ксавие Бовуа. Филмът бил на име „Цената на славата“ и в него малки роли изиграли Юджийн Чаплин и Долорес Чаплин, син и внучка на актьора.