С нашите плътни и натоварени работни графици възможността да се пропусне тренировка често става много примамлива идея. Дори ако сте се настроили решително за редовни посещения на фитнес залата, съблазънта често е голяма, а силата на волята е напълно възможно да ви подведе.
Когато се разкъсвате между семейство, приятели, работа, хоби, командировки, да балансирате живота си и да се мотивирате да тренирате редовно няколко пъти седмично е доста трудно. Как да се вземете в ръце?
Нередовни тренировки
Ако имате конкретна цел, например сваляне на килограми или изграждане на мускули, нередовността няма да ви донесе никаква полза и няма да видите резултат. А за да се изградят устойчиви навици е нужно време.
Ако периодично си позволявате да прекъсвате и да отбягвате тренировки, ще изгубите всичко, което вече сте постигнали, а после наново ще изхабите куп енергия, опитвайки се да възстановите изгубеното практически от нулата. Познато? Не сте сами!
Много хора, които спортуват, в началото се втурват със стръв в залата, а после губят мотивация и стават непоследователни. А, между другото, забелязали ли сте, че когато тренировките ви са редовни, се чувствате прекрасно и нямате голямо желание да спрете с постигнатото дотук.
Тогава защо спирате? В крайна сметка най-стресовият, неспокоен и хаотичен период във вашия живот е точно това време, когато повече от всичко е нужно да се натоварвате физически.
Когато се сблъскате с неприятни обстоятелства, не зарязвайте тренировките. Те свалят стреса и „прочистват“ мозъка. Помислете върху това – мозъкът и тялото са директно свързани. Поддържайки физически своето тяло, успокоявате и мозъка си.
Решението е просто и много ефективно: цялата работа опира до правилното планиране и твърдото решение да не отстъпвате от съставения от вас график.
Кога?
Помислете върху своя „спортен“ график всяка неделя, когато планирате цялата идна седмица, започвайки от понеделник. Изберете дните, които ви се струват по-малко натоварени. Като цяло това е индивидуален процес и се взимат предвид вашите лични задачи и задължения покрай спорта.
Как?
Отнасяйте се към тренировката като непоклатим ангажимент, като към важна делова среща например. Да предположим, че може да планирате две-три йога занимания, три кратки силови тренировки и, може би, бягане. Поставете си конкретни цели и неотклонно ги следвайте.
Вземете предвид работния си график и изберете най-продуктивното време: сутрин, на обяд или след работа. Помислете кои дни и часове са най-подходящи за вас, така че да има минимум разсейващи фактори.
Не се опитвайте поемате максимални натоварвания, за да не прегорите и да не изгубите мотивация да спортувате. Нека спортът ви носи само радост и удоволствие. За начало може да се ограничите с половинчасови занимания три пъти седмично, а после постепенно да увеличавате времето.
Придържайте се строго към графика си
Да, може да бъде много примамливо да си позволите да пропуснете тренировка, да си легнете и отдъхнете на уютния диван вкъщи, но не бива да се отпускате, защото едно пропускане плавно може да се превърне в дълъг таймаут.
Настройте се морално: например, формулирайте ясно пет причини, заради които отивате във фитнес залата и задължително ги запишете.
Тези причини, в съчетание с планираните занимания, ще променят вашето мислене и подход. Тренировките ви няма повече да са някакво спонтанно действие според настроението, сега вече ще са част от вашия живот за поддържане на тялото и здравето.