Много хора си съставят списък със задачи. Там те записват продуктите, които трябва да купят на път за вкъщи, финансови въпроси и важни задачи от работата. Темпът и начинът ни на живот са толкова разчертани, че списъците ни със задачи са доста обичайни и предсказуеми. Не можем да кажем същото за хората от времето на Ренесанса и по-специално за неговия най-ярък представител — Леонардо Да Винчи.
Неговите списъци били доста интересни. За нас хората, четящи ги след 500 години, те направо да изглеждат сюрреалистични. Сякаш това са планове на свободолюбив, невероятно любознателен и леко екстравагантен персонаж от филм.
Да Винчи е носел бележника си навсякъде със себе си. Внего е писал и рисувал всичко, което му идвало наум. “Това е полезно — написал веднъж Леонардо — постоянно да наблюдаваш, да забелязваш и да обмисляш”. В един такъв тефтер, от около 1490 година, бил открит списък със задачи. И то какъв!
Ето причудливите и удивителни дела на легендарния италианец:
1. Да изчисля измерението на Милано и предградията.
2. Да намеря книга, в която се говори за Милано и неговите църкви, която трябва имат книготърговците на път към Кордузио.
3. Да изследвам размерите на Корте Векио (двор в двореца на херцога).
4. Да изследвам размерите на кастельо (самият хрцогски дворец).
5. Да се свържа с майстор по аритметика, за да ми покаже как се изчислява площта на триъгълник.
6. Да се свържа с Месеа Фацио (професор по медицина и право в град Павия), за да и изясни въпросите, касаещи пропорциите.
7. Да се свържа с монаха Брер (в манастира Св. Бенедикт), за да разгледам De ponderibus (средновековният текст на трактата “За тежестите”).
8. Да се свържа с Джианино, за да изясня по какъв начин е построена кулата във Ферара, която няма бойници.
9. Да попитам Бенедикт Портинари (флорентински търговец) как се е пързалял върху лед във Фландрия.
10. *ДА НАРИСУВАМ МИЛАНО*
11. Да попитам маестро Антонио как е поставил оръдия върху бастионите: денем или нощем.
12. Да разгледам арбалета на маестро Джиането.
13. Да намеря специалист по хидравлика и да го помоля да ми разкаже как са изборетили шлюза, улея и мелницата в Ломбардия.
14. Да попитам за величината на слънцето, която обеща да ми разкрие маестро Джовани Франчезе.
15. Да опитам да се свържа с Витолоне (средновековен автор на текста за оптиката), който се намира в библиотеката в Павия, която се занимава с математика.
Интересното е, че голяма част от списъка е съставена от консултация с опитни специалисти. В момента на изготвяне на списъка Да Винчи се предполага, че е бил на 38 години и все още не е изгубил страстта си към обучението.
Известни са и други записки на Леонардо, около 1510 година. Там по-отчетливо се забелязва любовт на Да Винчи към анатомията. В тетрадка, изпълнена с красиви рисунки на кости и вътрешни органи, има далеч по-сериозен списък с дела. Плановете на Леонардо включват получаване на череп, описване на челюстта на крокодил, език на кълчвая и оценка на труп с използване на пръсти като единица за измерване.