Мравките от вида Dorylus, живеещи в Африка и Азия, имат една особеност – мощни мандибули (челюсти), които приличат на куки. Коренното население отдавна е измислило как да ги използва в медицината:
Dorylus е вид номадска мравка, която е често срещана в централна и източна Африка, както и в Азия. Колониите на тези мравки са огромни – броят на колониите може да достигне 20 милиона индивида. Но това не е единственият удивителен факт за тези членестоноги.
Мравките Dorylus имат мощни мандибули, които приличат на куки. Заради това местното население започнало да използва мравките като „конци“ за заздравяване на рани.
Първо, мравката се поставя директно върху раната, така че да я захапе и мандибулите да „уловят“ краищата на раната. Уви, мравката-лечител жертва живота си в процеса. Веднага след като челюстите на мравката се вкопаят в кожата и затегнат ръбовете на раната, тялото на мравката се отстранява, оставяйки само самите мандибули и главата.
Това води до естествен шев и раната зараства по-бързо. Такива мравки все още често се използват в малки села, разположени в Конго и в цяла Африка, където няма достъп до необходимите материали.