
Смята се, че дартсът е измислен от английските стрелци през Средновековието. След като изрязвали стрелите, започвали да тренират точността си, като хвърляли стрелички върху разрез на дърво или капак на бирена бъчва.
Дори не е нужно да излизате навън, в дъждовно или студено време можете да организирате малък турнир в някоя кръчма, а в надпреварата можело да участва всеки, независимо от възрастта и физическата си сила.
Не е изненадващо, че с течение на времето дартсът станал популярно забавление в британските пъбове и за да се определи победителят, трябвало да бъдат установени единни правила.
През 1896 г. дърводелецът от Ланкшър, Брайън Гамлин, предлага да се раздели мишената на 20 сектора и да се печелят точки в зависимост от попаденията в тях.Но Гамлин не патентовал предложението си за рационализация, следователно, по-предприемчивият Томас Уилям Бъкли често се нарича изобретателят на маркираните цели.
Интересното е, че в самото начало на ХХ век популярната игра е забранена. По това време в Англия имало закон, според който всички хазартни игри в кръчмите бил строго забранени.
Играта била спасена от един от собствениците на кръчма в Лийдс Джим Гарсайд. Той решил да докаже на местните власти, че дартсът не е хазарт, а просто спорт. Успехът в тази игра не зависи от късмета, а от умението на играча.
Като основен аргумент Гарсайд взе със себе си местния ковач Уилям Анакин, ненадминат играч на дартс в Лийдс. Ковачът хвърлил стреличките три пъти и всички попаднали в сектор номер 20.
Служителите се опитали да направят нещо подобно, но, разбира се, не успели. Те нямали друг избор, освен да признаят, че не е разумно да се забранява дартсът. Благодарение на упоритостта на собственика на кръчмата играта била спасена.
Вярно, дълго време дартсът бил третиран именно като забавление и със сигурност не го смятали за спорт. Едва през 1927 г. в Лондон се провежда първият турнир, а Националната дартс асоциация на Великобритания се появява едва през 1954 г. Забавлението на посетителите на бирените заведения придобил статут на спортни състезания.
В днешно време е трудно да се намери човек, който да не е чувал за играта дартс. Между другото, най-издръжливите цели са направени от пресовани влакна на растението агаве. И основните производители на инвентар за тази игра са Китай и Кения. Там агавето расте в изобилие.