Ако сте фенове на кафето, със сигурност думата „Старбъкс“ е свещена за вас . Ето няколко любопитни факти за прочутата американска верига:
Основателите на веригата загубили проект за милиарди
През 1966 г. холандският специалист по кафе Алфред Пийт отваря кафенето Peet’s Coffee &Tea в Бъркли, Калифорния. Тогава приятелите му – учителят по английски Джери Болдуин, учителят по история Зев Сейгъл и писателят Гордън Болкер били толкова впечатлени от вкуса на кафето, че през 1971 г. решават да открият свое собствено заведение в Сиатъл, което реално става и първият Starbucks.
Бъдещите перспективи пред кафенето привличат инвеститора Хаъурд Шулц, който през 1984 г. го купува за $4 млн. През същата година Болдуин, Сейгъл и Болкер инвестирали всички спечелени пари от продажбата в Peet’s Coffee & Tea. Днес доходът на Peet’s Coffee & Tea съставлява по-малко от една петдесета от доходите на Starbucks.
Първото име на компанията било друго
Известно е, че „Старбъкс“ носи името на първия помощник на капитан Ахав от романа „Моби Дик“, но малцина знаят, че това не е първото име на кафенето. Първоначално то било кръстено „Пекуод“ – това било името на кораба от същата книга.
Кафенетата са много и ще стават все повече
Ако си мислите, че има Starbucks на всеки ъгъл, това наистина е така.През 1986 г. е имало само шест заведения, но на следващата година е започнало разширение първо във ванкувър, а после и в Чикаго.
През 1989 г. кафетата Starbucks вече са 46, а по време на написването на този материал бройката надминава 20 хиляди. Това значи, че през последните 25 години на ден са откривани най-малко по две кафенета.
Никой не обича Starbucks повече от жителите на Санта Фе Спрингс
Санта Фе Спрингс е малък град до Лос Анджелис. И макар местнтие жители да са малко, тук има цели 560 Starbucks-a. Оказва се, че на всеки 29 жители се пада по едно кафене. Още по-изненадващото е, че тук идват хора от всички краища на САЩ, така че понякога дори няма места.
В Starbucks може да вкусите повече от 87 000 различни напитки
Може да си изберете един от петте размера чаши или един от 87 000 видове кафе (или други напитки). Интересното е, че всеки град си има своята любима напитка.
Например в Ню Йорк предпочитат класическото Pike Place, докато в Шарлот обичат мекото кафе лате, а в Омаха залагат на мока кафе. Една от най-скъпите напитки на Starbucks струва $ 57.75.
Starbucks може да зарежда с енергия
В типичното Гранде има 330 мг кофеин, което се равнява на четири Red Bull-a. Разбира се нивото на кофеин варира в зависимост от различните фактори, но в Starbucks гледат да залагат на средно количество. Най-високо ниво на кофеин има в напитката Пайк Плейс, а най-малко в млечните напитки и чая.
„Бариста“ (човекът зад бара) е длъжен да се усмихва на клиентите
Баристът не е просто барман, който прави кафе, а човек, който знае много за видовете кафе и който може да ви помогне в избора на тонизиращото питие. Главното изискване към човека зад бара е да се усмихва на клиентите и да се опитва да стане приятел с тях.
Ето защо, ако влезете в Starbucks и бариста ви напомня за маниак, който се интересува от всичко около вас, не се тревожете – той просто си върши работата.
Сервира се в размери всякакви
Една от големите заслуги на веригата е, че успя да популяризира нови видове размери на чашите. Докато е кмет на Ню Йорк, Майкъл Блумбърг забранява всички газирани напитки да са по-големи от 500 ml., тъй като от повече количество няма нужда. Но законът му не важи за кафето, така че през 2011 г. Starbucks пусна размер „трента“ от 916 ml.
Кръглите столове помагат да не изглеждате тъжни
Много хора пият кафето си сами. От разстояние те изглеждат депресирани и апатични, затова в Starbucks няма обикновени правоъгълни или квадратни маси, а кръгли. Според дизайнерите един човек на кръгла маса изглежда по-добре от сам човек на квадратна.