
В днешно време традицията да се разменят дипломатически подаръци се е превърнала едва ли не в надпревара. Дипломати и държавни глави проявяват чутовна изобретателност, опитвайки се да се надминат един друг в избора на уникални и необичайни подаръци. Вижте доказателства:
През 1990 г. Джордж У. Буш получава като подарък от правителството на Индонезия комодски варан, който е един от най-големите гущери в западното полукълбо. Въпреки историческата стойност на животното, Буш бил принуден да го даде на зоологическата градина в Синсинати. Там хайванчето нараснало до 130 килограма, а 30 от неговите деца били дарени на различни зоо паркове в страната. В Индонезия гущерите се смятат за национално съкровище, заради способността им да се справят с плячки два пъти по-големи от техните размери (например елени или биволи).
По време на управлението си пък Джордж Буш-младши получава за подарък агнешки пържолки. Всеки знае, че за истински тексаксец като Буш месото е истинска страст, затова президентът на Аржентина решава да му даде 150 кила агнешко месо. Мръвката обаче няма как да се е озовала на трапезата в Белия дом, най-малкото защото службата за сигурност на президента няма да допусне това. А и по закон подобни дарения биват раздавани на благотворителни кухни. Все пак Буш-младши оценил жеста.
През 2009 г. Барак Обама получава от лидера на палестинската автономия Махмуд Абас бутилка зехтин на стойност 75 $. Не е ясно дали американският държавен глава е овкусил руколата си с нея, но без съмнение това е един от най-странните дипломатически подаръци.
След години на нарастващо напрежение по оста САЩ-Русия през 2009 г. държавният секретар Хилъри Клинтън подарява на руския външен министър Сергей Лавров червен бутон, на който пише „reset“ (рестартиране) и „перегрузка“ (претоварване). Жестът много развеселил репортерите и всички присъстващи на заседанието.
През 2010 г. премиерът Бойко Борисов подари на Владимир Путин сладко българско овчарско кученце. Руският държавник веднага обяви конкурс сред сънародниците си за измисляне на име на овчарката. И въпреки че руснаците предлагаха най-вече български имена, победи предложението на 5-годишния Дима Соколов, който кръсти кучето Бъфи.
Един от най-смущаващите дипломатически дарове бил поднесен на американския министър на отбраната Доналд Ръмсфелд лично от бившия иракски диктатор Саддам Хюсеин. В своите мемоари, издадени през 2011 г., Ръмсфелд припомня как по време на среща през 1983 г., Хюсеин му дал -минутно видео, на което сирийски военни и малки деца откъсвали със зъби змиешки глави и режели малки кученца, докато на фон отзад се смеел сирийският политически деятел Хафез Ал Асад.
По време на посещението си в Северната територия на Австралия през ноември 2011 г., Барак Обама получи подарък от министър-председателя Пол Хендерсън застраховка за 50 000 долара, в случай че охраната му не успее да го опази.
Изглежда странно, но знаейки, че в тази част на континента с енамират едни от най-големите крокодили, трудно може да обвиним Хендерсън в липса на предпазливост. Обама приел щастливо застрахпвателната полица и отбелязал, че докато се занимава с реформите в здравната система на Америка, изпуснал от внимание опасността от атака на крокодили.
От хиляди години китайците имат традиция да подаряват на политически лидери живи панди. САмо в периода 1958-1982 те дали 23 панди на високопоставени лица от цял свят. През 1972 г. президентът на САЩ Ричард Никсън станал стопанин на две очарователни мечки Линг-Линг и Хинг-Хинг. Той от своя страна подарил на азиатците двойка биволи.
През 2013 г. жител на Мали подари камила на френския президент Франсоа Оланд от благодарност, че френската армия е освободила град Тамбукту от ислямистки екстремисти.
Във времена на финансова криза Оланд обаче бързо сметнал, че разходите по транспортирането на животинчето до Франция ще са твърде големи, затова решил да даде двугърбото на друг малийски фермер. Малиецът трогнал президента с тъжна история за изчезването на неговата собствена камила. Не след дълго обаче селянинът заколил камилата и я направил на рагу за вечеря.