Никулден се отбелязва от християните на 6 декември според Грегорианския календар. Този ден е свързан с много обичаи и традиции. Според легендата, целият ден преди празника Николай пече сладки във вид на звездички, а после ги поставя нощем под въглавниците на децата.
Но с нетърпение този празник чакали не само децата, но момите. Това била възможност да покажат себе си и да си намерят жених. А вечер девойките се събирали в нечий дом, за да погадаят за годениците си.
Кой е бил Свети Николай
Според легендите, Свети Николай бил син на богати хора. Но, както се казва, богатите също плачат, животът им бил помрачен от това, че нямали деца. Родителите му дълго молели в храм Бог за дете, обещавайки, че бъдещият им син задължително ще служи на Господ. Най-накрая в живота им се появило така дълго чаканото дете. Но, за съжаление, те си отишли рано и Николай осиротял.
Известно е, че Свети Николай бил велик човек, за чието добро до днес се носят легенди. Именно той спасил град Мира от глас, помагайки оклеветените военачалници да избегнат смъртта и помогнал на бедстващите както на суша, така и на море.
Поверията на Никулден
Никулден се смята за последния ден в годината, когато трябва да се изплатят всички дългове. Ако това не се направи, в идната година семейството може да бедства.
В този ден е прието да се помиряваме, дори казвали: „На Никулден повикай приятел, повикай враг, и двамата ще ти бъдат приятели“.
Ако стопанинът на дома не обиколи първи двора си, то през следващата година ще има проблеми. Затова на Никулден мъжете гледали да станат по-рано и да обходят целия двор.
Ако преди Никулден се появи скреж, то годината ще бъде богата и урожайна.
Гаданията в деня на Свети Николай
1. За да разбере девойката дали ще се омъжи, девиците в древността взимали пръстена на щасливо омъжени жени и го скривали в косите си. Надвесвали пръстена над чаша с вода и внимателно го следели. Ако се удари в ръба на чашата, то през тази година момата няма да се омъжи, ако пръстенът се въртял бързо, не докосва чашата, то скоро ще има сватба, ако халката се движи бавно, то девойката ще се омъжи два пъти.
2. Можете също да вземете и малка клонка от черешово дърво и да го поставите във ваза. Ако разцъфти през пролетта, ще има годеж, ако не, ще трябва още да се почака.
3. Мнозина вярвали, че това е вълшебен ден, когато се изпълняват всички мечти и желания. Затова преди сън момите казвали: „Годенико, ела при мен да пийнеш водица“. Който й е присъни, той ще бъде нейната съдба.
Какво не трябва да правите на Никулден:
1. Не трябва да сте алчни. На Никулден трябва да се проявявар добро и щедрост към ближните. Алчността е не само грях, но и проява на неуважение към бедните.
2. Не бива да се карате. На Никулден са недопустими караниците и конфликтите. Смята се, че за тези, които се карат на този ден, Рождество ще бъде нещастно.
3. Не забравяйте за подаръците. Сутринта на 6 декември трябва да подарите подаръци. Това може да бъде нещо символично, като сладки, но не забравяйте за подаръците.
4. Не трябва да работите. На този ден не правете нищо с ръце, не ползвайте по-добре и пералня. Работата на празници оскърбява светиите.
5. Не игнорирайте ближните. Ако някой страда, не му обръщайте гръб. В този ден трябва дадължително да утешите страдащите.
6. Умийте се със сняг, ако имате възможност. Свети Николай се придвижвал на бял кон, който символизира първия сняг на този празник. Ако има сняг, умийте се с него — това ще ви донесе здраве и благополучие.
7. Помолете се на Свети Николай. Молитвата помага да се получи желаното, особено ако идва от дълбините на душата.
8. Сложете трапезата. По традиция, Никулден завършва с голяма трапеза. Поканете близки и приятели, за да благослови Свети Николай всички ваши начинания.