В древния шахмат имало фигура, изобразяваща боен слон с ездач. Тази фигура у нас е известна като „офицер“. Но когато шахът достигнал до арабските страни, възникнал проблем – в исляма изображението на хора и животни е забранено, ето защо слонът схематично се изобразявал само с две бивни.
В Европа „слонът“ било непознато животно. Затова персийското „fil“ се превърна в „шут“ („ful“). В древните европейски шахматни книги можете да видите, че тази фигура е била изобразена като мъж с шапка със звънчета. Която отдалеч наподобявала бивните на слон.
Според други версии горната част на фигурата приличала на юмрук на шут. Как е било в действителност, едва ли ще разберем. Но и до днес във Франция „слонът“ се нарича fou (fu), т.е. шут.
Шутовете били хора, приближени до краля. Те не само забавлявали и веселили краля, но и знаели много за личните му интереси, влизали в покоите му. На шута било позволено това, което не било позволено на много придворни.
Спомнете си Чико от Графиня де Монсоро. Истинското му име е Жан-Антоан дьо Англере. Той казвал на краля истината в очите и правел политика зад гърба му.
В различните страни шутът получи по-почетни титли, свързани с лица, близки до краля:
♟епископ (епископ) – в Англия,
♟бегач (Läufer) – в Германия,
♟пратеник (goniec) – в Полша,
♟стрелец (střelec) – в Чехия,
♟ловец (lovec) – в Словения и Хърватия,
♟офицер – в България и Гърция.
Преди революцията в Русия тази фигура се наричала както и у нас – „офицер“. Едва след нея официално му е закрепено името „слон“. И външният вид на фигурката останал същият, европейски. Ето защо шахматният слон често не прилича на слон (животно с хобот), а на човек с висока шапка (епископ, офицер).