Колко често бързаме за някъде? Почти винаги! И за да спестим време, често пренебрегваме храната, която употребяваме…
Когато закъсняваш за работа или училище, много полезно умение е бързото хранене. Защото с бързия прием на храна, дори без да дъвчем, пестим време, но малцина знаят колко е вредно това.
От ранно детство ни учат да не ядем бързо, но винаги пускаме покрай ушите си това предупреждение, защото всъщност никой не ни е обяснил защо не трябва да се храним бързо. Това е много вреден навик, който може да доведе до заболявания като диабет от втори тип. Хората, които ядат бързо, са два пъти по-застрашени от това.
Преди ни казваха, че бързото поглъщане на храната само води до излишни килограми и това си е точно така, защото организмът не може да преработи храната и така започва омазняването. Може смело да се каже, че храносмилането започва именно от устата.
Мнозина смятат, че храната вече се храносмила веднага щом я погълнем. Но ключов момент се явява дъвченето, защото именно тогава се праща сигнал към организма, че в него всеки момент ще постъпи храна, така че стомахът ни да се подготви за това.
Колкото по-раздробявате храната, толкова по-бързо и лесно организмът ще се справи с нея.
Човешката слюнка съдържа до 98 % вода и е много полезна субстанция, която съдържа огромно количество ензими. Освен това слюнката има антибактериални свойства, включително слуз и електролити. Съдържащите се в нея ензими започват химичните процеси по разграждане на храната, като разграждат въглехидратите и нишестето в най-прости захари.
С други думи – колкото повече дъвчите, толкова по-малко работа ще има за храносмилателната система.
Важното е храносмилателната система да не работи напразно. Старайте се да дъвчите дори най-малките парчета колкото се може по-дълго. Колкото по-малки са парчетата храна, попаднали в тракта, толкова по-малко газове ще погълнем.
Точно заради това намаляваме риска от натрупване на газове в стомаха и се избавяме от подуване след обяд и вечеря. Големите късове се придвижват трудно по храносмилателния тракт. Затова трябва да се дъвчи внимателно.
С времето, когато автоматично предъвквате храната си, ще давате на своя организъм максималните хранителни вещества, защото по-малка част от храносмилателната система ще бъде под въздействието на ензими.
Основното е да не прекаляваме, защото фактът, че на мозъка ни са му нужни 20 минути, за да разбере, че сме се наяли, не се знае от всеки. Човек, който поглъща храната бързо, може да изяде далеч повече, отколкото му трябва, откъдето започва лакомия и преяждане, защото, хранейки се, губите време за нейното дъвчене и съответно мозъкът успява да разбере кога сте се нахранили.
Прекарвайте повече време, за да се насладите на всяко парче храна. Колкот повече дъвчите, толкова повече ще се насладите на ястието. Текстурата на храната ще стане по-изразителна, когато се фокусирате върху всяко изядено парченце.
Вече никога няма алчно да нападате храната, тъй като ще можете леко и непринудено да се наядете от дори малки порции и да получите пълноценно и здравословно хранене.
Колко трябва да се яде храната точно не може да каже никой. Средно трябва да се дъвче, докато нейната структура стане непонятна за вас. Като цяло трябва да правите от 30 до 40 предъвквания на едно парче. Ако ще ядете желе, супа или подобни продукти, то дъвчете поне 10 пъти.
Но какво да правим, ако нямаме време или просто ни мързи да дъвчем дълго? Ето няколко съвета, които ще ви помогнат:
1. Научете се да използвате пръчици за хранене, защото с тях няма да консумирате много храна.
2. По време на хранене дишайте бавно и дълго, настанете се добре.
3. Не гледайте наоколо. Концентрирайте се напълно и изцяло върху своята храна.
4. Яжте само на определени места, например кухня или столова. Не е желателно да ядете около телевизор или компютър.
5. Гответе самостоятелно, защото тогава ще цените собствения си труд и ще цените всяко парче храна.
Отделяйте време за прием на храна и тогава храносмилателната ви система ще бъде много благодарна. Ще се избавите от неприятния дискомфорт в стомаха. Старайте се да оценяте всяко парченце изядена храна, сякаш това е истински подарък и направете организма си здрав и издръжлив.
Грижете се за здравето си!