По данни на Продоволствената и селскостопанската организации на Обединените нации, от 1990 на Земята завинаги били загубени 129 милиона хектара гори – площ, еквиалентна по размер на Южна Африка. Територия колкото Панама примерно се губи всяка една година.
Приблизително 15 процента от всички емисии на парниковите газове възникват в резултат на обезлесяването, обезлесяването води до загуба на много растителни и животински видове и това не бива да продължава.
Но какво да се направи пред лицето на такава мащабна еко катастрофа? Нейните мащаби карат човек да се чувства малък и безпомощен, но всъщност не е така!
Бразилският фотограф Себастиян Салгадо и жена му Лелия ДеЛуиз Ваник Салгадо решили да покажат на какво е способна малка група страстни, предани хора. Те преборили обезлесяването, като започнали процес на олесяване.
Защото Майката-природа е издръжлива душа, която винаги намира начин да влезе в норма, ако й се помогне.
Салгадо е известа фигура, която е спечелила почти всички награфи във фотожурналистиката, публикувал е над дузина книги. През 90-те, изтощен физически и емоционално след като документиал ужасяващото варварство на геноцид в Руанда, той се върнал в родния си район в Бразилия, който някога бил покрит с пищни тропически гори.
Той бил потресен и опустошен, когато открил, че районът вече е беплоден и е лишен от дивата природа, но жена му Лелия сметнала, че гората може да се възстанови.
„Земята беше също толкова болна, колкото и аз — всичко беше разрушено — разказва Салгадо през 2015 година, — Само 0,5% от земята беше покрита с дървета. Тогава на жена ми й хрумна невероятната идея да се посади нова гора. И когато започнахме да го правим, се върнаха всички насекоми, птици и риби, и благодарение на този растеж на дърветата аз също се преродих— това беше най-важният момент“.
Себастиян и Лилия основали Instituto Terra – малка организация, която досега посадила 4 милиона дръвчета и върнали гората от мъртвите.
„Има едно същество, което може да преобразува СО2 в кислород — това е дървото. Трябва да садим гори. Това трябва да са местни дървета и трябва да събирате семената от същия регион, където ги садите, иначе змиите и термитите няма да се появят. А ако садите гори, които не са растяли там, животните няма да дойдат там и гората ще мълчи“.
По този начин, след като били положени всички усилия посадените растения да бъдат естествени за тази земя, в следващите 20 години районът се раззеленил.
Дивата природа се врнала там, където била гробна тишина, сега в гората се чува какафония от птичи трели и насекоми, жужащи навред.
Завърнали се около 172 вида птици, както и 33 вида бозайници, 293 вида растения, 15 вида влечуги и 15 вида земноводни – цяла екосистема, възстановена от нулата.
Проектът вдъхновил милиони, предоставяйки пример за позитивни екологични действия и демонстрирайки колко бързо може да се възстанови околната среда при правилен подход.
Трябва да слушаме думите на хората на земята – обясни Салгадо. „Природата е земята и това са другите същества и ако не предприемем някакво духовно завръщане към нашата планета, се страхувам, че ще бъдем компрометирани“.