Как е изглеждал и защо учените искат да го върнат към живота през следващите няколко години.
Тасманийският вълк е най-големият торбен хищник. Той беше бил , защото буквално – „външно колонистите не го харесаха“. Учените искат да го върнат към живот, което може да се случи в следващите няколко години.
Всички знаят за тасманийския дявол – хищно торбесто животно, което е познато на мнозина от анимационните филми.
Но малко хора знаят, че той е имал далечен роднина, още по-голям торбест – тилацин или тасманийски вълк. Тилацинът приличаше на голямо късокосместо куче с твърда опашка като на кенгуру.
Възрастен тилацин растял до 130 см дължина, плюс опашка от около 60 см. Възрастните тежали средно от 12 до 22 кг, най-големите – до 30 кг.
Животното се е появило преди 2 милиона години. Първоначално то било много малко и се хранело с насекоми. Но след това, предвид недостига на други хищници, успял да се размножи в Австралия, Нова Гвинея и Тасмания. И започнал да расте на размер.
Те ловували предимно наземни птици. Животното ядяло много от тях наведнъж, за да бъде сит и в бъдеще – стомахът му бил адаптиран за това. Това компенсирало гладните времена.
Тилацинът било едно от двете торбести животни, които имаха торба и при двата пола: другият бил водният опосум от Централна и Южна Америка. Торбичката на мъжкия тилацин служила като защитна обвивка, покриваща външните репродуктивни органи.
Защо изчезнал тасманийският вълк
Тасманийският вълк изчезнал на етапи. Първо изчезнал в Австралия. Тук причината е проста – загубил в конкуренцията с дивите кучета динго, които азиатските заселници са донесли тук преди около 3500 години. Динго се оказали по-ефективни ловци. И по времето, когато европейците пристигнали, динго били изгонили всички хищници от Австралия, оставайки единствените.
Но на островите, включително Тасмания, тилацинът е живял до началото на 20 век. Тасманийският вълк водел среднощен начин на живот и бил доста срамежлив, като обикновено избягвал контакт с хора.
Походката му бил изключително тромава, така че не можел да тича бързо. Но можел да скача на два крака като кенгуру. Заселниците започнали да губят добитъка си. Причината за това били озверели кучета. Но местните жители направиха тилацина изкупителна жертва, защото не го харесвали и им изглеждал враждебен.
Още през 1830 г. е създадена система за възнаграждение за улов на тилацин, когато собствениците на фермите плащат от общия фонд за донесените кожи. През 1888 г. правителството на Тасмания също въвежда значителна награда за тяхното унищожаване.
Последният известен отстрел на див тилацин е през 1930 г.
Промяната в общественото мнение и началото на екологичните действия дошли твърде късно. Статутът на защитен вид е предоставен само 59 дни преди смъртта на Бенджамин, последният известен тилацин, починал в зоопарка през 1936 г.
Имало е опити да се открие тасманийския вълк в дивата природа, но всички те били неуспешни. От 1986 г. животното официално се счита за изчезнало.
След няколко години учените могат да „възкресят“ тасманийския вълк
Компанията Colossal обяви през август 2022 г., че планира да „даде втори шанс за живот на тилацина“. Един от инвеститорите на проекта е Крис Хемсуърт, актьорът, който изигра Тор.
Връщането към живота на тасманийския вълк е много по-лесно от изчезналите праисторически видове животни. В крайна сметка той е живял съвсем наскоро. И има сродни видове.
Плановете са за създаване на хибридно животно с много от характеристиките на тасманийския вълк. Учените на компанията ще използват технологията за редактиране на гени CRISPR, за да вмъкнат фрагменти от възстановената ДНК на тилацина в генома на дасюридите, семейство месоядни торбести животни като нумбат и тасманийския дявол, които са най-близките роднини на изчезналото животно.
След това модифицираното ядро ще бъде вмъкнато в яйцеклетката на дасюрида и когато от него се развие ембрион, той ще бъде имплантирано в сурогатна майка.
Можете да видите пълния план на официалния им уебсайт. Бен Лам, основател на Colossal, прогнозира: „Очакваният период на бременност за тасманийския тигър е до 42 дни. Може да се появи още през следващите няколко години“.
Още по темата:
10 животни, които били изтребени от човека