На 11 февруари 1847 година в щата Охайо, в семейството на канадския беглец бунтовник Самуел Едисон се родило момче, което получило името Томас Алва. Ал, както го наричало семейството му, не се отличавал с богатирско телосложение и крепко здраве, но затова пък обожавал да наблюдава всичко, което се случвало наоколо.
На девет години Ал прочел своята първа научна книга, която се казвала „Естествена и експериментална философия“. В книгите се описвали най-модерните научни експерименти от онова време и момчето, според своите сили и възможности, се опитал да ги повтори.
Така започва историята на един от най-известните изобретатели за цялата история на човечеството. Животът на Томас Едисон е описван многократно – ние ще ви разкажем за някои факти и събития от биографията му, които се оказаха най-интересни:
„Ограниченият ученик“
Томас Едисон посещавал училище само в продължение на три месеца. Педагозите смятали способностите му за много ограничени, тъй като Том категорично отказвал да рецитира в клас. В крайна сметка Едисон започнал да получава домашно образование под ръководството на майката, а след това се съсредоточил върху самообразованието.
Парите за изобретения печелил чрез продажба на вестници
Едисонн започнал да се труди още в ранно детство, помагайки на майка си да продава зеленчуци и плодове. На 12 години той работел като вестникарче на железопътната линия, свързваща Порт-Хурон и Детройт. Спечеленото стигало, за да има средства за химическите опити, които увличали Томас.
Телеграфист от „благодарност“
През 1862 година Томас Едисон спасил от движещ се вагон сина на началника на една от станциите. Благодарният баща научил Едисон на телеграфното дело и през 1863 година бъдещият известен изобретател станал телеграфист нощна смяна на станция със заплата от 25 долара на месец.
„Най-безполезното изобретение“
Едно от първите значими изобретения на Томас Едисон – електронен апарат, пресмятащ резултатите от гласуването, бил осмян от американските парламентаристи, смятащи иновацията за „най-безполезното изобретение от всички“. Днес апаратите за преброяване на резултатите от гласуването са оборудвани във всички парламенти по света.
„Единственият случай, когато едва не припаднах“
През 1869 година Томас Едисон изготвил нова модификация на телеграфен апарат, отличаващ се с повишена надеждност, по поръчка на ръководителя на компанията Gold & Stock Telegraph Company Маршал Лефъртс.
Самият Едисон се надявал да получи за апарата 3000 долара, но опасявайки се, че размерът е надценен, предложил на компанията сами да посочат цена. Лефъртс предложил 40 000 долара.
„Тоова беше единственият случай в живота ми, когато едва не припаднах“ – спомня си Едисон. От този момент той се съсредоточил върху изобретателството като върху основна професия.
45-часовият работен ден
Едисон се отличавал с фантастична работоспособност. До последните си години той работел по 16-19 часове в денонощие. В случай, че ставало дуа за някои извънредно важна задача, изобретателят можел да изкара и без сън.
Например, проверявайки характеристиките на веригата на въглищната лампа, той прекарал около 45 часа в лабораторията си без почивка.
Глухота на помощ
Томас Едисон като дете било болнаво и крехко дете, а на 15 години след тежка болест оглушял с едното ухо. Самият изобретател иронично отбелязал, че благодарение на глухотата си през деня можел да работи без да се разсейва, а през останалото време да спи като заклан.
Жена и сътрудница
През 1871 година Томас Едисон се оженил за сътрудницата в своята лаборатория Мери Стилвел. Самият изобретател смятал, че подобен избор на спътница в живота бил единственият възможен за човек, който работи по 19 часа в денонощие.
Дъщеря си Марион и сина си Томас Едисон-младши на шега наричал „Дот“ и „Даш“ (точка и тире в Морзовата азбука).
„Ало, Едисон е!“
Томас Едисон не е изобретател на телефона, но му принадлежи думата, която и до днес казват всички абонати – „ало“. На 15 август 1877 година той написал писмо до президента на телеграфната компания в Питсбърг, с което доказвал, че най-добрият вариант за приветствие при общуване по телефона е думата «hello» – «привет!».
Предложението се оказало удачно и скоро „ало“ се наложило дори в тези страни, където не се използва английският език.
1093 патента
За своя живот Томас Едисон оформил 1093 патента на изобретения в САЩ и повече от 3000 патента в други страни от света. Сред най-известните изобретения на Едисон са фонографът, телефонният предавател, лампата с нажежаема жичка и желязо-никеловият акумулатор.
Принципът на 16 процента от БВП
След като първите изобретения на Едисон били осмяни, както впоследствие се оказало несправедливо, той изработил принципа: „Никога не изобретявай това, за което няма търсене и това, което е невъзможно да се приложи в практиката“.
Принципът се оказал необичайно ефективен – по данни на експертите днес около 16 процента от БВП на САЩ се обезпечава благодарение на развитието на изобретеията на Томас Едисон.
„Хубаво ще е, ако има задгробен живот. Ако не – също не е лошо“
В последните години от живота си Томас Едисон сериозно се занимавал с изучаването на възможностите за връзка със задгробния свят, възнамерявайки да ги установи само по научен път.
В интервю той заявил, че работи върху създаването на апарат за общуване с умрели – „некрофон“. След смъртта на изобретателя не били намерени нито модела на апарата, нито чертежите, така че истинността на думите на Едисон е поставена под съмнение.
Няколко години преди смъртта си изобретателят казал пред журналисти: „Хубаво ще е, ако има задгробен живот. Ако не – също не е лошо. В крайна сметка изживях целия си живот с удоволствие и направих всичко, което мога“.