Враните и гарваните са едни от най-съобразителните птици и притежават редица способности да забелязват важното във всяка ситуация, извеждайки от нея съответните изводи. Те се считат за „изобретателни“ и могат да определят проблема и да го решат бързо и ефективно, за разлика от повечето други птици, които правят всичко по метода проба-грешка.
Ако на враната бъде предложена храна от две хранилки и птицата от опит знае, че втората ще бъде премахната веднага, то тя безпогрешно ще избере онази, в която червеите са повече дори само с един.
И дори в по-сложни опити тя неизменно е бъде на висота. След множество експерименти е установено, че тези птици са способни да съпоставят фигури, да определят последователност от събития, да формират рефлекси от 4-5 сигнала, а също и да броят до 8.
У тях е развито взаимното подражание и обучаването в доста сложно поведение. Орнитолозите смятат, че враните са способни да решат елементарни логически задачи и имат прекрасна памет за събития и лица.
Доказано е, че враните дълго помнят своите насилници. В Сиатъл орнитолозите провели интересен експеримент. Те хванали седем врани и просто ги маркирали. На птиците не били причинени никакви вреди, те просто преживели определено неудобство и стрес.
След маркирането пуснали птиците. Всички учени, взели участие в експеримента, били със страшни кожени маски. Идеята била да се провери способни ли са птиците да запомнят и после да различат лицата на нападналите ги хора. Неподготвеният човек, например, не може да различи нито една конкретна врана в стаята.
Враните се справили със задачата. Те запомнили прекрасно маските-лица и при сгоден случай активно изразявали недоволството си и нападали хората в маски. Птиците не нападали просто хора в маски, а хората точно във въпросните маски.
Тоест те различават лицата ни, могат да определят нужния човек в тълпата и дори да привлекат в атаката своите събратя. А без маските си учените не представлявали никакъв интерес за птиците. Така че може с увереност да твърдим, че паметта и наблюдателността сред враните е развита великолепно.
Враните отлично различават какво държи в ръката си човек – палка или оръжие. Различават детето от възрастния, мъжа от жената. Но това не е пределът им. Те са способни и на нестандартни постъпки Да спрат, да се огледат, да преценят обстановката. Да си спомнят какво са видели по-рано.
Враните притежават вродена способност да изготвят оръдия на труда, като кукички и сонди, при това да ги комбинират с различни предмети. Особено поразява конусообразна сонда с острие на края и цяла редица малки кукички по цялата странична дължина, заострена в обратната страна и направена за добив на храна от труднодостъпни места.
Тези птици отлично са се научили да използват за целите си антропогенната среда. Например, знаят, че орехите се разбиват най-добре, като се хвърлят върху твърдия асфалт, а още по-добре под гумите на кола. А подбират разбиването на орехи само при червен светофар (в места с интензивно движение).
Понякога по този начин враните хвърлят животните под колелата на колите, пресмятайки скоростта на превозното средство. Понякога заради отмъщение, а понякога за препитание. Ако враната се заинтересува от кибритена кутия, то може да я отвори с крака. Ако се добере до бонбон, ще може да го разгърне без да повреди опаковката.
Враните са съобразителни не само при добиването на храна, но и при измислянето на развлечения. Те се смятат за едни от най-игривите и палави птици. Обичат да се закачат с кучетата и котките, да ги дърпат за опашките и да им крякат в ушите.
С удоволствие се спускат надолу по стръмен покрив, седейки върху някой предмет или върху „петата си точка“, като при необходимост спират с крака. А в снежните райони обичат да се пързалят по снега или да го бутат от покрива върху минувачите.
С удоволствие се отдават на необичайни игри. Например, някоя врана излита нависоко и изпуска някой предмет, друга го подхваща на 20-30 метра от земята и излита нагоре. За да хвърли и тя играчката, докато първата врана се втурва надолу, хващайки предмета досами земята и отново отлит нагоре.
Враните, подобно на лебедите, създават една двойка за цял живот. Самките придирчиво избират своя избраник, който трябва да бъде достатъчно умен, за да обезпечи семейството си. Самците правят всичко, за да привлекат вниманието на женската: мъртви петли, полет със стомаха нагоре и други фигури от висшия пилотаж.
В случай на приближаване на хищник самците могат да пожертват себе си, за да спасят половинката си и птиченцата.
Враните общуват помежду си и езикът им е необичайно развит, имат богат „словесен запас“. Те притежават особени звуци за ухажване на самката, обръщения към младите, при заплаха, обиди, сигнали за тревога и бедствия. Понякога няколко птици издават един звук в унисон за повече гръмкост, за да съберат своите близки.
Враните се смятат за велики имитатори на звуци, те подражават отлично на гласове на птици и животни. Това се дължи на съвършената гласова система на тези птици, позволяваща им да издават замислените звуци.
Враната може не само да имитира човешката реч, но може да подражава на звуци на изстрел от малокалибрена винтовка и дори резачка в момент на пускане. Младата врана с лекота може да се опитоми и да се научи да говори. Тя е много предана на стопанина си и не отлита от дома.