Всички сме били в ситуация, в която не можем да си спомним дадена дума, въпреки че отговорът буквално се върти на езика ни, но не ни идва на ум. В резултат на това сме толкова загрижени с този въпрос, че забравяме за всичко останало.
Явлението „на върха на езика ми“ се обозначава с термина „преск“ (или „преск вю“) (фр. presque vu – почти видяно), който е създаден по аналогия с термините дежавю и жамеву.
Той се крие в неспособността да си спомним нещо добре познато. Определено количество информация за дадена дума изскача в главата на човек и той буквално е на път да си я спомни, но това не се случва, което затруднява мисленето му в ддения момент.
Това състояние обикновено е много болезнено и може да развали настроението на човек за дълго време. За първи път е описано от психолога Уилям Джеймс в неговите „Принципи на психологията“ през 1890 г.
Интересното е, че най-често ни се струва, че забравената дума има нещо общо с определена област или започва с конкретна буква. Което често не е вярно.
Учените са установили, че честотата на феномена „върти ми се на върха на езика“ няма ясна връзка с появата на деменция. Това е само леко затваряне на паметта, което е илюстрация на факта, че значението на една дума може временно да съществува в съзнанието без нейната знакова форма.
Как да си спомним думата, която ни е на върха на езика
Отпуснете се и помислете за нещо друго. Превключваето на вниманието ще помогне да се спре натискът върху паметта (или речта) и думата ще бъде припомнена сама.
Избройте всички букви по азбучен ред. Напълно възможно е да успеете да си спомните първата буква на забравената дума и да възпроизведете цялата.
Задавайте си уточняващи въпроси. Необходимо е да се достигне до определена асоциация, която да ви позволи да запомните думата, с която е свързана.
И най-важното, не се опитвайте да се напрягате, опитвайки се да запомните точната дума. Колкото повече натиск оказвате върху себе си, толкова по-малка е вероятността думата да излезе на повърхността.