Изглежда, че в историята на киното няма по-известен човек от Чарлз Спенсър Чаплин. Но въпреки че целият свят познава Чарли Чаплин, някои факти от биографията му със сигурност ще ви удивят.
Чаплин е имал тежко детство
Чаплин е роден през 1889 г. в семейството на Хана Чаплин и Чарлз Чаплин старши. Родителите му никога не се развеждат, но започват да живеят отделно, когато Чарлз младши е едва на 2 години. Майка му страда от душевно разстройство и се озовава в психиатрична болница.
Чарлз и брат му са изпратени в обществено училище -пансион, където получават образованието си, постоянно страдайки от телесни наказания. Бащата на Чаплин умира от алкохолизъм на 37 -годишна възраст и нямал време истински да се погрижи за отглждането на сина си.
Чаплин забогатял много бързо
Чаплин режисира първия си филм през 1914 г. Година по-късно той подписва договор за снимки с Essanay, от който получава $1250 на седмица и бонус от $10 000. Година по-късно тези числа се увеличават до $10 000 на седмица и бонус от $150 000. До 1918 г. той вече е богат. А година по-късно договорът му с First National Pictures предвиждал милиони хонорар. До края на живота си Чаплин буквално се къпел в пари.
Чаплин е бил и композитор
Чаплин бил талантлив не само като актьор и режисьор, но и като композитор. Обичал музиката от малък, знаел как да свири на пиано, цигулка и виолончело. И въпреки че няма формално музикално образование, той е съавтор на музика за редица свои филми, а за музиката към един от тях – „Светлини на рампата“ – дори получава Оскар.
Чаплин три пъти се жени за тийнейджърки
Чаплин бил любимец на жените и им отвръщал с взаимност. Той бил женен четири пъти и всичките му съпруги били значително по -млади от него. Той се оженил за три от тях, когато били още тийнейджъри. През 1918 г. той се жени за 17-годишната Милдред Харис, но двойката се развежда две години по-късно.
През 1924 г. 16-годишната Лиза Грей става негова съпруга, но бракът им продължава само три години. И накрая, след кратък брак с Полет Годар, 54-годишният Чаплин се ожени за 18-годишната актриса Уна О’Нийл, с която преживя останалата част от дните си.
Чаплин бил против използването на звук във филмите
Преходът от нямо към звуково кино не бил лесен за Чаплин. Той многократно се е противопоставял на използването на звук в кинематографията по принцип, освен това е вярвал, че прочутият му герой – Бродягата – няма да се впише в звуковите филми. Окончателно се предава едва през 1940 г., с излизането на филма „Великият диктатор“.
Чаплин бил перфекционист
Чаплин бил обсебен от съвършенството. Той се опитвал да направи всичко сам, защото не се доверявал на способността на другите хора да правят всичко правилно. Актрисата Вирджиния Черил имаше само две думи, които тряжвало да каже в „Светлините на града“: „Цветя, сър!“ , но поради перфекционизма на Чаплин, сцената е заснета с 342 дубъла. Да, и в други филми Чаплин изхабявал километри лента, за да заснеме максимално добре сцена с продължителност по-малко от минута.
Чаплин бил обвинен, че е комунист
През 1949 г. Чаплин е включен в т. нар. „списък на Оруел“ – списък, съставен от писателя Джордж Оруел, в който той включва хора, които смята за симпатични на комунистите и поради това няма право да разпространяват своите възгледи пред западната публика. Това причинило много проблеми на Чаплин.
След 1952 г. Чаплин посещава САЩ само веднъж
Следата е включена в списъка с имена на Оруел, Чаплин скоро се озовава в друг опасен списък – този на Маккарти. Това е списък на американци, обвинени в антиправителствена и прокомунистическа дейност. Повод за това станал филма „Модерни времена“, в който видели атаки срещу политиеския курс.
През 1952 г., след като се завръща у дома във Великобритания, на премиерата на филма си „Светлините на рампата“, Чаплин не можел да се върне обратно: забранено му е да влиза в Съединените щати. Оттогава той посещава щатите само веднъж, като пристига за кратко през 1972 г., за да получи почетен Оскар за приноса си в развитието на световното кино.
Тялото на Чаплин е откраднато след смъртта му
Чарли Чаплин умира през 1977 г. на 88-годишна възраст в Швейцария. Година по-късно обирджии (един от които българин) открадват ковчега с тленните останки на актьора от швейцарско гробище и се опитават да получат откуп от вдовицата му за него, като го оценили на 600 хиляди долара. Скоро обаче изнудвачите са заловени, а останките са върнати в гробищата. След този случай ковчегът бил залят с бетон.
Имението на Чаплин станало музей
През 2016 г. бе открит музеят на големия актьор и режисьор в имението на Чаплин Маноар де Бан на швейцарската Ривиера, където грижливо се съхраняват артефакти, свързани с неговата биография – от детството до последните му дни. Преди това имението било възстановено: реставраторите внимателно възродили външния му вид от онези времена, когато Чаплин и семейството му живеели в къщата.