Имах много добра, нежна и мила баба. Тя ме възпита в любов и уважение. Когато ми се роди дъщеря, баба ми разказа как да направя така, че всеки семеен ден да е изпълнен с радост и щастие. Искам да споделя тези простички и мъдри съвети с вас:
1. Усмивката прави света по-светъл. Започвайте и завършвайте деня с усмивка.
2. Уважавайте детето, не използвайте обидни думи, не давайте категорични оценки („никога няма да се поправиш“, „ти си двойкаджия и мързеливец“ и т.н.). Ако има за какво да се карате, то трябвад а се карате не на детето, а за лошата постъпка (не „ти си двойкаджия“, а „лошо си си научил уроците“).
3. Ако се е наложило да накажете детето, не трябва да припомняте постъпката му постоянно. Все пак то вече е понесло заслуженото наказание за нея.
4. Уважавайте избора на детето. Разрешете му само да си избира книгата, която му харесва, дрехата или филма. Можете да м дадете избор от 2-3 варианта, които ви се стрват удачни. В резултат детето ви ще бъде щастливо, че е направило избор самостоятелно.
5. Съветвайте се с детето, питайте го за вашето мнение по различни въпроси.
6. Уважавайте личното време на детето. Предупреждавайте го за своите планове. Разкажете м за тях предварително. Все пак децата също си имат свои неща за вършене: приятели са ги поканили на гости или пък смятат да играят на улицата…
7. Хвалете го. И колкото се може по-често. На нас може да ни изглежда, че детето е направило нещо незначително, но за тях може да е геройска постъпка.
8. Създайте на детето усещане за нужда от него в семейството, възможност да бъде отговорен за важно дело. Може да е нещо малко от наша гледна точка, но постоянната отговорност ще накара детето да се чувства възрастно и отговорност.
Не обезсърчавайте желанието му да ви помогне с думите „Няма да ти се получи“, „Само ще направиш боклук“ и т.н. Нека нацапа и нека не се полчи така, както искате вие — но все пак той сам е поискал да ви помогне, а това е много ценно!
9. Правете нещо заедно с детето. Именно моята баба ме начи да правя сладко и палачинки, да шия на шевна машина и да чистя.
10. Показвайте на детето обичта си. Нека не само на думи, но и на дело да вижда колко силно го обичате. Увереността и успешността на детето много силно зависят от любовта към него.
11. Създавайте и грижливо пазете семейните традиции. Това е ресурс, от който черпим енергия дори тогава, когато любимите ни хора вече не са сред живите.
Моята баба много обичаше да пее и да играе на бинго. Когато отивах в дома й, излизахме на верандата и пеехме народни песни, а после играехме на бинго — тези спомени ме топлят и до днес.
12. Учете детето да приема другите хора и да им съчувства. Постарайте се да му обясните как става това: като се поставя на мястото на другия.
13. Критикувайте детето си колкото се може по-малко, а пред други хора не го правете изобщо.
14. Интересувайте се искрено от живота на детето си, от увлеченията им. Питайте го за нещата, които го интересуват. С моя помощ баба ми знаеше всички съвременни изпълнители, интересуваше се от концертите и спектаклите, на които сме ходили.
И още нещо. Баба ми го казваше много често.
Не обиждайте родителите си. Със своя пример показвайте на децата колко много значат за вас роднините и колко силно ги обичате!