Има ли ключ към щастливия и хармоничен живот? И ако има, как да го намерим? Будистките монаси отдавна знаят отговора на този въпрос. Над 2000 години те се опитват да намали нивото на човеши страдания, негативната енергия и да се постигне вътрешен мир, съсредоточавайки се върху настоящето.
Но вътрешният мир и щастие са непостоянни състояние, затова трябва да се учим редовно да ги възстановяваме и да се грижим за тях. За тази цел трябва да приемем няколко важни принципи и навици от щастливия и умиротворен свят на будистките монаси.
Навик №1. Порядък отвън.
Знаете ли, че Буда е бил принц? Можел е изживее живота си в материално благополучие, но не го направил. Буда се отказал от всичко, когато осъзнал неприятната природа на материалните неща и че те му пречат да постигне вътрешен покой. И дори след хиляди години будистките монаси подкрепят избора на своя Учител.
Истината е, че мнозина от нас се стремят да натрупт колкото се може повече ненужни вещи. Но, привързвайки се към повърхностните предимства на материалния свят, се оказваме неспособни за духовно развитие, а точно това е висшата цел на будизма.
Ако човек иска да постигне духовно израстване и да станете свободни, трябва да приведете в ред всичкото си имущество и да го съкратите до минимум.
Навик №2. Порядък отвътре.
Будистките монаси участ всичко да се прави за благото на другите хора, а не заради себ еси. Когато монахът медитира, той го прави за всеки от нас. Будистите се опитват да достигнат просветление, за да разкрият напълно своя потенциал и да получат възможност да помогнат на всеки в нужда.
Ако възпитавате себе си по същия алтруистичен подход към живота, то ще спрете така силно да зависите от света на амтериалните блага. И в крайна сметка ще познаете вътрешния свят.
Навик №3. Редовна медитация.
За да намалите стреса и да внесете мир в живота си, трябва да се научите да успокоявате своя мозък. Будистките монаси медитират ежедневно, придържайки се винаги към своята практика. Те се събуждат колкото се може по-рано, медитират по 3 часа, а след това повтарят същото вечер.
Естествено, вие не сте длъжни да спазвате този напрегнат график, но можете да съберете сли и да медитирате по 15-30 минути на ден, правейки това част от своята рутина вместо гледането на телевизия или сърфиране в интернет. Медитирането без съмнение ще е полезно за живота ви.
Навик №4. Следвайте по-мъдрите.
Будистките монаси се смятат за старейшините на източната мъдрост. По пътя на своите духовни странствания монасите често търсят духовни наставления от мъдреците, способни да им помогнат да продължат по-натам.
Навсякъде ни заобикалят хора, от които можем да научим нещо.
Старите хора са далеч по-опитни и могат да ни изнесат безброй ценни житейски урока. Ето защо е важно да бъдеш смирен, да умееш да признаваш това, което не знаеш, да държиш съзнанието си отворено и винаги да се стремиш да научиш нещо ново.
Навик №5. Слушвайте внимателно и без да съдите
По принцип хората са склонни да съдят другите. Когато разговаряме с някого, слушаме събеседника с цел да му отговорим, а не да разберем за какво говори или да научим нещо от него. Осъждайки някого, си създаваме изкривена представа за човека, което е лошо както за него, така и за нас самите.
Будистите смятат, че основната цел и полза от общуването идват във формата на внимание към събеседника и липса на осъждане, което помага да се разбере чутото и да се запълни запаса от знания.
Те вярват във възможността да се разберат другите хора посредством осъзнатото внимание, а не чтез оценяване и критика.
Навик №6. Неизменни остават само промените
Всичко наоколо подлежи на промяна. Нашата външност, поведение, отношения, среда – абсолютно всичко. По думите на будисткия майстор Судзуки не може да се постигне абсолютно спокойствие без да се приеме факта, че всичко в този свят се променя.
И всички ние се привързваме здраво към нещата, а когато се сблъскаме с някоя промяна, не ожем да се примирим с нея и затова страдаме. Ето защо е така важно да се разбере, че всичко, свързано със съзнанието ни, идва и си отива, дори собствените ни мисли.
Длъжни сме да разберем, че има само миг. Знаейки това, във всяка ситуация, предизвикваща у нас тревога, гняв, страх или тъга, можем да се избавим от негативните емоции.
Когато осъзнаете преходността на всичко, което ви заобикаля, ще започнете да пускате нещата и да се наслаждавате на света такъв, какъвто е.
Навик №7. Живейте в настоящето
За някои хора е много трудно да живеят в настоящето, наслаждавайки се на красотата на всеки миг. Често мислим за събития от миналото и се тревожим за бъдещето. Но с помощта на практикуване на осъзнатост можем да пренасочим фокуса на вниманието и мислите си обратно към чувствата и към това, с което се занимаваме в момента.
Вие живеетe тук и сега. Няма никаква полза да зацикляме върху миналото, защото то не ни носи нищо, освен съжаление или върху бъдещето, което ни мъчи със своята неопределеност.
За да разберете истинския смисъл от своето съществуване и да изпълните живота си с щастие и мир, е много важно да се нучите и да цените всеки миг от настоящето.