Какво наистина знаем за бременността? Гаденето, болките в гърба и необичаен избор на храна са познати симптоми на всички. Но дали всеки знае, че неродните бебета могат да плачат? Това са едни доста необичайни факти за бременността и новородените, които вероятно не сте чували:
1. Майката наистина може да носи бебето цяла година. Обикновено бременността трае 266 дни или 38 седмици от момента на зачеването до раждането. В действителност този брой може да бъде по-голям или по-малък. Например Беула Хантер била бременна цели 375 дни. Плъдт й растял по-бавно, заради това била бременна повече от една година. Накрая родила здраво момиче.
2. Матката се увеличава 500 пъти по време на бременността, но 2 месеца преди раждането се връща в нормалната си големина. Матката преди бременността е с големина на праскова, а до края на бременността е почти толкова голяма, колкото е динята.
3. Жената произвежда повече естроген по време на третото тримесечие от бременността, отколкото за 3 години когато не е бременна. В периода на една бременност жената произвежда повече естроген, отколкото за целия си живот.
4. По време на бременността не растта само талията и гърдите на жената, а и нейните стъпала. Има няколко причини за това – събиране на течност в тялото, оемкване на ставите поради хормоналната промяна, повишен натиск върху стъпалата заради увеличаването на тежестта.
5. Бебетата плачат в стомаха още преди да се родят. Тази способност се развива през третото тримесечие. Снимки показват как се държат бебетата при плач, как отварят устата си, изплезват езика и дишат неправилно.
6. Чест спътник на бременните жени е пигментацията. 90% от майките са изправени пред този проблем. Върху лицето им се появяват петна, най-много по челото, носа и около очите. Цветът на петната зависи от цвета на кожата – светлата кожа потъмнява, а тъмната се осветлява.
7. Отпечатъците на бебетата се формират между 10-тата и 19-тата седмица. Щом се формират, те остават непроменени до края на годината.
8. Нероденото бебе може да вкуси и да помирише храната, консумирана от майката. Това може да повлияе върху вкусовете за храна на детето по-късно в живота.