9. Амбра
Знаете ли, че една от най-ценните съставки в парфюмерията се намира в… червата на кашалотите? Амбрата е субстанция, която се образува от секретите, отделяни от вътрешната чревна стена на китовете кашалоти. За да се извлекат дори няколко капки от „златото от морето“ обаче трябва да се убият няколко кита, затова официално ловът на кашалоти е забранен.
8. Бръмбарите Кохинил
Може би сте чували за боята кохинил, но истината е, че тя се извлича от бръмбари, които носят същото име. Те се намират в Централна и Южна Америка, хранят се с червени плодове на кактуси и впоследствие като бъдат смачкани, се произвежда много качествена червена боя.
Боята кохинил се съдържа в сладоледи, бонбони, кисело мляко, червило, сенки за очи и т.н. Дори наскоро веригата за кафе „Старбъкс“ призна за използване на кохинил в своите продукти, което й докара редица проблеми с вегетарианци.
7. Рибени люспи
Често срещано схващане е, че спиралата съдържа тор от прилепи, но истината е, че например съдържа рибени люспи.
Объркването идва от това, че в спиралата има вещество, наречено гуанин, което много хора бъркат с гуано. Гуанинът е кристален материал, направен от люспите на риба, който се използва за производството на блестящ лак, балсами за коса, червила и др.
6. Сперма от бик
Заради високото си съдържание на протеини и свойството да задържа вода, спермата от бик е предпочитана съставка в продуктите за коса. Използвайки се специално за суха и изтощена коса, спермата се смесва с корените на растение, наречено катера. Самата процедура отнема около 45 минути и струва 90-120 $ в различните салони. Освен това, тази „виагра за косата“ се среща в много шампоани, сапуни, овлажнители и продукти за грижа за кожата.
5. Динамит
Звучи бомбастично, но инфузорната пръст, която е един от двата компонента за производството на динамита, се ползва при производството на дезодоранти, ексфолианти, натурални пасти за зъби и други…
4. Слуз от охлюв
Екстракт от слузта на охлюв се използва при създаването на редица овлажнители. Гликоловата киселина и еластинът в охлювения секрет предпазват кожата от сбръчкване, бактерии и UV лъчи, освен това помагат за премахването на мъртвите клетки и регенерирането й.
3. Масло от черен дроб на акула
Скваланът е вещество, което се извлича от черния дроб на акула. Неговата мазна консистенция лесно се абсорбира от кожата, което го прави идеална съставка за много продукти като балсам за устни, слънцезащитни кремове и овлажнители. И въпреки че много компании са спрели да ползват маслото от черния дроб на акула поради еко съображения, все още то е широко използвано средство в много козметични продукти.
2. Детски краекожия
Звучи шокиращо, но някои специалисти революционно твърдят, че клетките на детските краекожия в комбинация с разтворим колаген, естествени растежни фактори и матрични протеини могат да забавят процеса на стареене.
1. Овча вълна
Чували ли сте за ланолин? Това е жълтеникаво маслоподобно вещество, получено от овча вълна, и се използва в редица козметични продукти. Обикновено се ползва и за успокояване на разранените зърна при кърмещите майки, но е ефективен и при производството на овлажнители например. Така че другият път, когато допрете стикчето до устните си, не забравяйте, че редица овце са загинали за каузата ви „по-влажни устни“.