Осоленото месо, покрито с червена кожа, не е скъпо и придава на ястията приятен рибен вкус, така че кулинарните експерти бързо го приеха. Обаче не всеки знае, че в ролцата от раци изобщо няма месо от раци.
Ако прочетете състава на опаковката, ще видите, че основният компонент на това ястие е смляната риба „сурими“. Японците измислили рецептата й през далечния 12 век.
Тогава жителите на острова обърнали внимание на факта, че каймата, получена от смляна и изцедена океанска риба, има добър вкус и може да се оформя в различни фигури, които ще украсят всяко ястие.
Дълго време японците не успявали да продадат суримито и ястията от него за износ. Нито американците, нито дори европейците не искали да ядат бели топки със странни азиатски имена.
Това продължило, докато през втората половина на 20 век японските производители на храни открили гениален начин да подмамят придирчивите задгранични потребители. За да бъде продуктът по-привлекателен на външен вид, било решено да се боядиса.
Върху бялата кайма те нанесли червена ивица хранителен оцветител и започнали да продават получения продукт за износ под името „имитация на месо от раци“. В новата опаковка японското сурими много бързо завладява пазарите не само в САЩ и Европа, но и в целия свят.
Сурими обикновено се приготвя от месо от бяла океанска риба – минтай, херинга, скумрия или хек. Филето се натрошава и се измива многократно със студена вода, докато останат само неразтворими белтъци. След това получената маса се изпраща в центрофуга за отстраняване на излишната влага.
В резултат на това имаме почти безвкусна кайма, която е ценена в Япония, но не и извън нейните граници. Сетне към рибната маса се добавят захар, сол, различни овкусители, стабилизатори и консерванти, за да се запази по-добре. След това върху полученото сурими се нанася червена ивица с помощта на кармин, червен пипер или други багрила.
Изглежда, че ролцата от раци са имитация на месото от раци, но дори и тази имитация се сдобила със своя имитация. Китайските ролца от раци не съдържат сурими, а се състоят от растителен (соев) протеин, нишесте и яйчен белтък, както и ароматизиращи добавки.